Foto: Getty Images / Guliver image
BAJKA je u mnogim aspektima sve više stvarna: na terenu je takvom čine igrači Claudija Ranierija, a iza kulisa njihovi tajkunski vlasnici.
Leicesteru nedostaju tri pobjede za povijesni naslov, no romantiku kvari istraga Football Leaguea o poslovanju kluba u vlasništvu tajlandskog tajkuna Vichaija Srivaddhanaprabhe. Vlasnik duty free kompanije King Power od 2010. godine, kada je kupio Leicester, u klub je uložio 100 milijuna funti, no sumnja se da je posušio dug preprodajom imena kluba. Rasprodaja imena i tradicije ključni je argument glasača protiv nogometnog kapitalizma, a Leicesteru se to događa i doslovce.
Projekt je danas pri završetku, pet kola je do kraja, no organizacija koja vodi niže razrede engleskog nogometa tvrdi da posao moguće nije bio čist. Football League, donosi Guardian, istražuje odgovaraju li ugovori sklopljeni u sezoni 2013./2014. odredbama fair playja. Klubovi Championshipa ne smiju generirati gubitak veći od osam milijuna funti.
Rasprodaja imena
U središtu istrage je tvrtka Trestellar koja je za Leicester prodala pravo na ime kluba gazdinoj tvrtki King Power. 2014. godine u siječnju Leicester je najprije prodao tvrtki Trestellar marketinška prava za Veliku Britaniju i jugoistočnu Aziju, za 11 milijuna funti. Klub je zahvaljujući novom sponzorstvu i prihodima popeglao dug od 34 milijuna funti, a Trestellar je ime opet prodao vlasniku kluba koji na svoj King Power stadion slijeće i helikopterom.
Izvori i mediji upozoravaju da je riječ fiktivnom sponzorstvu, odnosno friziranju prihoda u financijskom izvještaju. Umanjeni dug značio je za Leicester izbjegavanje teških sankcija zbog kršenja fair playja, no nije predviđeno da vlasnik u sustav uvede kapital preko treće strane.
Reagirali su klubovi Championshipa, koji je Leicester napustio na kraju sezone 2014/15.
Mnogi od njih igračima su zbog financijskog fair playja morali rezati plaće.
Leicester je u isto vrijeme posušio dug, održavao standard svojih igrača i usred sezone pola milijuna funti platio je Mahreza.
Tvrtka Trestellar u vlasništvu je obitelji, kćerke i sina bivšeg predsjednika Premierlige Sira Davea Richardsa koji ima odlične veze s tajlandskim poslovnjacima i protjeranim premijerom Shinawatrom, vlasnikom Manchester Cityja od 2007.
Nemaju web site niti telefonski broj. Reporteru Guardiana odgovorili su da im telefonski broj nije potreban.
Sankcije benigne, zna to i katarski PSG
Kakve sankcije prijete Leicesteru ustanovi li se da su kršili pravila?
U Premiershipu nikakve, jer liga ne podržava FFP, dok UEFA zbog prema dosadašnjoj praksi kažnjava rezanjem kadra, plaća i aktivnosti na tržištu igrača. PSG nije izbačen iz Lige prvaka, niti su mu oduzeti bodovi kada je otkriveno da su katarski vlasnici kluba, tvrtka Qatar Sports Invenstments, potpisali ugovor sami sa sobom.
Kad bajka postane stvarnost.
Posted by Index Sport on 12. travnja 2016