Epidemija ospica širi se Teksasom. Umrla djevojčica (8), nije bila cijepljena

Ilustracija: EPA

Još jedno dijete preminulo je od ospica dok se epidemija u zapadnom Teksasu nastavlja širiti. "Dijete školske dobi nije bilo cijepljeno, nije imalo kroničnih bolesti i bilo je hospitalizirano zbog komplikacija povezanih s ospicama", rekao je za BBC Aaron Davis, potpredsjednik mreže javnih bolnica i klinika UMC Health System.

Američki ministar zdravstva Robert F. Kennedy Jr., koji se našao na udaru kritika zbog načina na koji se nosi s epidemijom, ovaj bi tjedan trebao otputovati u Teksas. Teksas je do petka zabilježio više od 480 slučajeva ospica.

Smrt djevojčice vjerojatno je treći smrtni slučaj povezan s ospicama otkako se epidemija proširila i na susjedne savezne države. "Ova tragična situacija još jednom pokazuje koliko je važno cijepljenje. Ospice su izuzetno zarazna bolest koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija, osobito kod necijepljenih osoba", poručio je Davis.

Ove godine zabilježeno više od 600 slučajeva ospica

Prema pisanju New York Timesa, koji je prvi objavio informaciju nakon što je dobio uvid u bolničku dokumentaciju, osmogodišnja djevojčica umrla je u četvrtak rano ujutro od "zatajenja pluća uzrokovanog ospicama".

U veljači je u lokalnoj menonitskoj zajednici preminula šestogodišnja djevojčica koja također nije bila cijepljena. Bio je to prvi smrtni slučaj djeteta od ospica u SAD-u u posljednjih deset godina. U ožujku je u Novom Meksiku preminuo necijepljeni muškarac nakon što se zarazio virusom, ali uzrok smrti još se istražuje.

Sjedinjene Države ove su godine zabilježile više od 600 slučajeva ospica, a većina ih je povezana s epidemijom koja je započela na zapadu Teksasa. Slučajevi u Novom Meksiku, Oklahomi i Kansasu vjerojatno su povezani s istim izvorom zaraze.

2000. proglašeno da su ospice eliminirane iz SAD-a

Gotovo svi zaraženi su necijepljeni. Virus koji uzrokuje ospice može izazvati povišenu temperaturu, crveni osip, kašalj i druge simptome, a često je povezan s ozbiljnim komplikacijama poput upale pluća, oticanja mozga i smrtnog ishoda.

SAD je 2000. godine proglasio da su ospice eliminirane iz zemlje, no broj slučajeva posljednjih godina raste zbog sve snažnijeg antivakserskog pokreta.

Dvije doze cjepiva – čija je sigurnost znanstveno dokazana – sprječavaju zarazu u 97 posto slučajeva i značajno smanjuju rizik od teških oblika bolesti. Da bi se postigao kolektivni imunitet, kada je dovoljan broj ljudi imun i time se štite i necijepljeni, oko 95 posto stanovništva mora biti cijepljeno.

Kennedy promovira vitamin A

Epidemija je krenula iz vjerske zajednice koja oštro odbacuje cijepljenje. Lokalni zdravstveni djelatnici iz zapadnog Teksasa rekli su za BBC da zasad imaju vrlo ograničen uspjeh u pokušajima da povećaju broj cijepljenih.

U međuvremenu, Kennedyjev odgovor na širenje epidemije bio je suzdržan. Na početku je porast broja slučajeva ospica opisao kao "ništa neobično", a tek nakon smrti prvog djeteta promijenio je retoriku. Ipak, nije izravno pozvao roditelje da cijepe svoju djecu, već ih je uputio da se o cijepljenju posavjetuju s liječnicima.

Kennedy, poznat kao protivnik cijepljenja, u nekim je slučajevima promovirao i vitamin A kao tretman za ospice, iako liječnici ističu da se on smije primjenjivati samo u posebnim slučajevima i isključivo pod liječničkim nadzorom.

U dječjoj bolnici Covenant u gradu Lubbocku liječnici su nedavno zbrinuli više djece zbog trovanja vitaminom A, nakon što su ih roditelji doveli s komplikacijama izazvanima ospicama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.