Iran je oštro osudio najnovije izraelske napade na Libanon i izravno okrivio Sjedinjene Američke Države za posljedice onoga što je opisao kao opetovana kršenja sporazuma o prekidu vatre.
Navodi se to u priopćenju koje je u petak na Telegramu objavio glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova.
Glasnogovornik okrivio Washington
Esmail Baghaei osudio je izraelske "agresivne i terorističke napade" na više područja u Libanonu, ustvrdivši da su u udarima ubijeni i ozlijeđeni deseci libanonskih civila te da je nanesena velika šteta stambenim zgradama i infrastrukturi.
Upozorio je na ozbiljne i neposredne posljedice koje nastavak izraelske eskalacije može imati za regionalni mir i sigurnost.
Glasnogovornik je rekao da Washington snosi "izravnu odgovornost" za trenutačnu situaciju. Pozvao se na članak 1. Memoranduma o razumijevanju potpisanog 18. lipnja, u kojem se izričito navodi da je "okončanje rata u Libanonu sastavni dio šireg sporazuma o prekidu vatre na svim bojištima".
Baghaei je dodao da će Iran poduzeti sve potrebne mjere kako bi zaštitio svoje interese, sigurnost i prava svojih saveznika.
Raste broj žrtava
U nizu izraelskih napada na južni i istočni Libanon u petak je poginula najmanje 31 osoba, a više ih je ozlijeđeno, izvijestila je službena libanonska novinska agencija (NNA).
Prema najnovijim službenim podacima, u izraelskoj vojnoj ofenzivi na Libanon, koja je započela 2. ožujka, ubijeno je 3912 ljudi, ozlijeđeno ih je 11.873, a raseljeno je više od milijun stanovnika. Tijekom vojne kampanje izraelske su snage napredovale više od deset kilometara u unutrašnjost libanonskog teritorija.