Video: Divac i Dražen - priča za koju nije bilo vremena
Foto: AFP, Arhiva
NIKAD nisu uspjeli sjesti i porazgovarati, rat ih je razdvojio, a nije bilo vremena da se Vlade Divac i Dražen Petrović opet spoje. Nekad su Jugoslavija i košarka bile njihove zajedničke ljubavi i ciljevi, no rat je, osim Draženovog rodnog Šibenika, razarao odnose, planove, emocije... O tome govori dokumentarni film "Jednom braća" (Once Brothers), koji će se 12. listopada ekskluzivno prikazati na američkom ESPN-u u emisiji 30 FOR 30.
Autor priče filmska je ekipa NBA lige, NBA Entertainment, a kroz odnos Dražena i Divca zavirit ćemo u backstage jugo-košarkaške scene.
Dio filma sniman je i u Zagrebu. Orator je u "Once Brothers" Vlade Divac koji je prilikom boravka u Zagrebu posjetio Mozartov grob na Mirogoju, položio cvijeće i poljubio spomenik.
Rađa: Nisam mogao ljudima u Hrvatskoj reći da je Vlade dobar
Redatelj filma Michael Tolajian o filmu je rekao:
"To je priča o prijateljstvu prekinutom zbog rata. Ti su ljudi bili bliski poput braće, tada se država raspala, baš kao i odnos koji je tada bio neodrživ. Draženovom smrću tragedija je postala još veća, jer nije bio u prilici raščistiti probleme."
Dopredsjednik dokumentarnog programa ESPN-a Dion Cocoros tvrdi kako je cilj ispričati priču o velikoj momčadi 80-ih godina kroz odnos Dražena i Vlade.
A taj je odnos bio buran. U 90-minutnom dokumentarcu vidjet ćemo sekvence nekih nezaboravnih sportskih momenata, prisjetiti se kako su Dražen i Divac vodili Jugoslaviju do titule prvaka svijeta 1990. godine i kako su obojica nosila križ Europljana u NBA-u. Onih Europljana koji su, pokazat će se, probili debeli, težak led. Divca i Dražena rat je razdvojio u Americi. Već na samom početku agresije stavovi su bili bitno suprotni. Dražen nije mogao ni želio slušati Divčevu politiku. Srpskog košarkaša optužila je i hrvatska javnost, nikada mu nisu zaboravili ono gaženje zastave, bila ona hrvatska ili ustaška.
"Teško mi je bilo reći ljudima u Hrvatskoj - pogriješili ste. Vlade nije loš, on je dobar čovjek... Jednostavno nisam mogao", prisjetio se mučne atmosfere Dino Rađa.
Jednako je mučan osjećaj donio i poslijeratni datum, 7. lipnja 1993., kada je Dražen poginuo u prometnoj nesreći. Divac će danas reći:
"Bio je igrač o kojem su svi govorili. Jednom je zabio 112 koševa u utakmici. Bio je omiljen u cijeloj Jugoslaviji, bio je košarkaški Mozart."
I ostao besmrtan.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati