Majka poginulih dječaka: "Sin me pitao - što ako se avion sruši, a ja sam ga pustila da poleti... Zašto?"
Foto: CNN
MAJKA dvojice dječaka koji su poginuli u rušenju aviona Malaysia Airlines neutješna je. Kako je ispričala za CNN, mlađi sin, 10-godišnji Miguel bio je nervozan zbog leta.
"Mama, volim te, sretan sam što ću vidjeti baku, ali ćeš mi jako nedostajati... A što ako se avion sruši", pitao je sin majku.
Ona mu je odgovorila: "Ma, nemoj biti luckast, toliko puta si već putovao avionom... Bit će sve u redu".
Danas se pita zašto nije spriječila ulazak sinova u avion. "Da barem mogu vratiti vrijeme. Zašto ga nisam poslušala? Zašto nisu meni oduzeli život, njih dvojica bili su tako mladi, imali su budućnost pred sobom, zašto moja djeca, zašto ne ja", govori majka koja je uz desetogodišnjaka izgubila i 19-godišnjeg sina.
Njihov 16-godišnji brat trebao je ići na kasniji let jer u ovome nije bilo više mjesta. To mu je spasilo život.
Crne kutije u Velikoj Britaniji
Crne kutije iz malezijskog zrakoplova srušenog prošlog četvrtka na istoku Ukrajine u incidentu u kojem je poginulo svih 298 putnika i članova posade stigle su u srijedu u Veliku Britaniju, objavilo je posebno ukrajinsko istražno povjerenstvo.
"Danas su crne kutije iz zrakoplova Boeing 777 stigle u Britaniju pod nadzorom Međunarodne organizacije za civilno zrakoplovstvo (ICAO)", objavilo je povjerenstvo na svojoj Facebook stranici, a prenose agencije.
Malezijski dužnosnici, koji su u utorak rano ujutro od proruskih separatista preuzeli crne kutije srušenog zrakoplova, predali su ih tijekom dana nizozemskom povjerenstvu za sigurnost koje predvodi međunarodnu istragu, s obzirom da je među stradalim putnicima bilo više od dvije trećine Nizozemaca. Nizozemske vlasti zatražile su u međuvremenu od Velike Britanije da u njezinom uredu za zrakoplovne nesreće u Farnboroughu na jugu Engleske budu izvučeni podaci iz crnih kutija NH17 za potrebe međunarodne istrage, na što je Britanija pristala.
Očekuje se da bi podaci iz crnih kutija mogli rasvijetliti optužbe Zapada da je putnički zrakoplov srušen ruskom raketom zemlja-zrak ispaljenom s područja pod kontrolom proruskih separatista.
Nizozemski istražitelji: Crne kutije leta MH17 netaknute
Nikakve promjene nisu utvrđene na crnoj kutiji iz pilotske kabine leta MH17, koji se u četvrtak srušio u Ukrajini i podaci su netaknuti, objavili su u srijedu nizozemski istražitelji.
"Crna kutija je oštećena, no memorija je netaknuta i nema nikakvih dokaza ili naznaka da je bila mijenjana", priopćio je Nizozemski ured za sigurnost (OVV) koji će koordinirati istragu zrakoplova kompanije Malaysia Airlines srušenog iznad Ukrajine.
Proruski pobunjenici predali su noću na utorak Nizozemcima crne kutije, koje su zapravo narančaste boje.
Boeing 777 na letu iz Amsterdama za Kuala-Lumpur vjerojatno je srušen raketom ispaljenom iz područja koje nadziru proruski pobunjenici, smatraju Sjedinjene Države.
Agencija Reuters objavila je u četvrtak intervju s vođom proruskih pobunjenika u Donjecku, Aleksandrom Hodakovskim koji je priznao da su pobunjenici posjedovali raketni sustav BUK i da je sustav možda vraćen u Rusiju kako bi se otklonili tragovi da je bio na ukrajinskom području.
Crne kutije bilježe razgovor u pilotskoj kabini i tehničke podatke leta. Malo je, međutim, moguće da bi one mogle sadržati podatke koji bi otkrili odakle je ispaljena raketa kojom je srušen malezijski zrakoplov.
Američki obavještajci ocjenjuju da je putnički zrakoplov vjerojatno bio srušen "greškom" nedovoljno uvježbanih proruskih separatista.
AAIB, britanski ured za istragu zrakoplovnih nesreća preuzeo je crne kutije na analizu. Za četvrtak je najavljena istraga druge crne kutije koja bilježi tehničke podatke leta.
Međunarodnu ekipu čine 24 istražitelja iz Ukrajine, Malezije, Australije, Francuske, Njemačke, Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Rusije te iz Međunarodne organizacije za civilno zrakoplovstvo.
Australski premijer: Moguće je da se još tijela nalazi na mjestu nesreće
Australski premijer Tony Abbott, čiji se državljani također nalaze na listi poginulih, upozorio je u međuvremenu u srijedu da još uvijek nije jasno koliko je tijela iz srušenog malezijskog zrakoplova dopremljeno u Harkiv, otkuda bi trebali u srijedu biti transportirani u Nizozemsku, te koliko je još ostataka poginulih na mjestu nesreće.
"Vrlo je moguće da se mnoga tijela još uvijek nalaze tamo, na otvorenome, pod europskim ljetnim suncem, izloženi utjecaju vrućine i divljim životinjama", upozorio je australski premijer pozvavši da se ostaci poginulih čim prije prenesu s lica mjesta koje se nalazi u zoni pod kontrolom proruskih pobunjenika.
Abbott je izrazio "veliku zabrinutost" i ustvrdio da do sada operacije prikupljanja posmrtnih ostataka "nisu bile vođene profesionalno".
U Nizozemskoj se pak očekuje prvi zrakoplov s posmrtnim ostacima žrtava, koji bi tijekom jutra iz Harkiva trebao poletjeti u pravcu Nizozemske, gdje se očekuje rano poslijepodne. Prema najavama, dva bi zrakoplova trebala prevesti tijela žrtava kako bi u Nizozemskoj bila provedena odbukcija koja bi mogla potrajati više mjeseci.
Dan žalosti u Nizozemskoj, SAD: "Zrakoplov je vjerojatno ciljan zabunom"
Ukrajinski separatisti predali su malezijskim istražiteljima crne kutije srušenog zrakoplova na istoku Ukrajine, za koje je utvrđeno da su u dobrom stanju. Tijela poginulih iz grada Toreza stigla su vlakom u Harkiv. Interpolovi istražitelji počeli su identifikaciju.
Oko 200 tijela danas bi trebala biti prebačena u Nizozemsku u kojoj je dan žalosti. Tamo će biti obavljena obdukcija.
OESS je objavio da dijelovi tijela stradalih i dalje leže na mjestu pada, koje nitko ne čuva, a dijelovi zrakoplova su premješteni. Ukrajinske vlasti pozvale su zemlje čiji su putnici poginuli pri padu malezijskog zrakoplova u istočnoj Ukrajini da pošalju svoje policajce kako bi zaštitili mjesto nesreće. Ruski predsjednik izvrgnut je snažnom pritisku zapada. Vladimir Putin obećao je pritisnuti pobunjenike ako zapad primjeni isto u slučaju kijevskih vlasti koje je kritizirao jer su nastavili vojne operacije, a pristojno bi bilo da se primirje održalo barem do okončanja istrage i izvlačenja tijela. Američki obavještajci tvrde da su proruski pobunjenici zabunom srušili malezijski putnički avion s 298 putnika i članova posade.
U Bruxellesu su inoministri Europske unije raspravljali su o proširenju liste sankcija ruskim dužnosnicima i tvrtkama.
Nizozemska dočekala prva tijela iz srušenog zrakoplova
Posmrtni ostaci prvih žrtava leta MH17 stigli su u Nizozemsku u srijedu poslijepodne, gotovo tjedan dana nakon tragedije u kojoj je poginulo 298 ljudi, a dočekali su ih kraljevski par i obitelji u zračnoj luci Eindhoven.
Dolazak posmrtnih ostataka popratila je zvonjava crkvenih zvonika u cijeloj zemlji.
Uz zvukove vojnih truba i minutom šutnje odana je počast žrtavama, među kojima su 193 bili Nizozemci, zbog čega je srijeda proglašena danom žalosti u toj zemlji.
Na dočeku nizozemskog vojnog zrakoplova u kojem je bilo 17 lijesova i jednog australskog s još 24 okupilo se oko tisuću članova obitelji žrtava, rodbine i prijatelja, a na slijetnoj stazi bili su i nizozemski kraljevski par te premijer Mark Rutte.
Obama i Rutte: Rusija će se suočiti s posljedicama potpore separatistima
Američki predsjednik Barack Obama i nizozemski premijer Mark Rutte suglasili su se u utorak u telefonskom razgovoru da će se Rusija morati suočiti s posljedicama ako nastavi podupirati nasilne separatiste u Ukrajini, objavila je Bijela kuća.
"Predsjednik je podržao današnje poteze vijeća za vanjske poslove Europske unije snažno osuđujući djela koja su dovela do te tragedije i pripremajući dodatne sankcije protiv onih koji destabiliziraju Ukrajinu", napisala je Bijela kuća u priopćenju o tom razgovoru.
"Predsjednik i premijer izrazili su zabrinutost zbog novih dokaza da Rusija i dalje šalje oružje i borce preko granice kako bi podržala separatiste dok istodobno nastavlja nagomilavati vlastite snage", dodaje se.
Dvojica čelnika suglasila su se da, nakon povratka tijela stradalih putnika malezijskog zrakoplova, prioritet mora postati osiguranje pristupa za međunarodne istražitelje mjestu nesreće.
SAD: Pobunjenici vjerojatno zabunom srušili zrakoplov
Američke obavještajne službe vjeruju da su proruski pobunjenici vjerojatno "zabunom" srušili malezijski putnički zrakoplov i nisu pronašle dokaza o izravnoj umiješanosti ruskih vlasti u pad zrakoplova prošlog tjedna.
Iako nisu pronašli dokaza o ruskoj ulozi Washington okrivljuje Moskvu za "stvaranje okolnosti" koje su dovele do obaranja zrakoplova, kazali su za američke medije neimenovani američki dužnosnici.
Prošlotjedno rušenje zrakoplova u kojem je poginulo svih 298 putnika i članova posade produbilo je ukrajinsku krizu u kojoj se proruski separatisti bore protiv vladinih snaga nakon što je u ožujku prosvjedima svrgnuta proruska vlast u Kijevu a Rusija nakon toga anektirala Krim.
Zrakoplov su u istočnom dijelu Ukrajine vjerojatno srušile proruske snage raketom zemlja zrak SA-11, a zrakoplov je vjerojatno ciljan zabunom, zaključile su američke obavještajne službe.
Američki obavještajni izvori kazali su kako do rušenja zrakoplova SAD-u nije bilo poznato da proruski pobunjenici raspolažu tim oružjem.
Prema njihovim podacima Rusija nastavlja opskrbljivati pobunjenike oružjem, uključujući rakete i tenkove.
"Još uvijek utvrđujemo postoji li izravna (ruska) uloga, je li na terenu bilo Rusa i jesu li obučavali separatiste", kazao je zamjenik savjetnika američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost Ben Rhodes za CNN.
Zapovjednik pobunjenika u Ukrajini priznao da posjeduju protuzračne rakete kakvima je srušen malezijski zrakoplov
Jedan od glavnih vođa proruskih pobunjenika u Ukrajini u srijedu je potvrdio u ekskluzivnom razgovoru za Reuters da separatisti posjeduju protuzračne rakete za koje Washington tvrdi da su korišteni u rušenju malezijskog zrakoplova s 298 putnika.
Aleksandar Hodakovski, zapovjednik bataljuna Vostok, prvi put je, nakon rušenja zrakoplova prošli četvrtak u Ukrajini, priznao da su pobunjenici posjedovali raketni sustav BUK. Također je kazao da je moguće da je BUK stigao iz Rusije i da je vraćen natrag kako bi se otklonili tragovi da je bio na ukrajinskom području.
Prije rušenja malezijskog zrakoplova pobunjenici su se hvalili posjedovanjem sustava BUK, no nakon nesreće glavna pobunjenička skupina u takozvanoj Narodnoj republici Donjeck ponavljala je da ona ne posjeduje takvo oružje, podsjeća Reuters.
"Znam da je BUK stigao iz Luhanska i rečeno mi je da stiže pod zastavom Narodne Republike Luhansk. Mislim da su ga poslali natrag", kazao je Hodakovski.
Ističe da je Ukrajina imala dokaze da "dobrovoljački borci", greškom Rusije, imaju tu tehnologiju.
"Znali su za BUK i znali su da će biti raspoređen u tom području, ali su isprovocirali korištenje tog oružja protiv zrakoplova koji je prevozio civile", dodao je.
Krivnju za tragediju zrakoplova stoga vidi u vlastima u Kijevu jer su, kako je rekao, isprovocirali raketni napad u kojem je pogođen i zrakoplov na letu MH17 iz Amsterdama za Kuala Lumpur.
Kijev je namjerno krenuo u zračni napad u tom području, znajući da su projektili spremni.
Hodakovski, bivši zapovjednik protuterorističke jedinice "Alfa" u Donjecku, tvrdi da njegova postrojba nije nikada posjedovala BUK, no mogla ga je imati neka druga pobunjenička formacija.
Također je bio suzdržan oko porijekla tog oružja.
"Neću reći da su Rusi dali to oružje ili da ga nisu dali. Rusija ga je možda ponudila na zahtjev neke potpuno lokalne inicijative. Da ja želim BUK i da mi ga netko nudi, ne bih to odbio. No ne bih ga upotrijebio protiv nekoga tko ne predstavlja prijetnju", rekao je Hodakovski.
Američke obavještajne agencije su procijenile da su proruski separatisti najvjerojatnije "greškom" srušili zrakoplov, ne znajući da se radi o putničkom avionu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati