Otkrivamo zašto Zdravko Mustač neće biti izručen Njemačkoj!
Foto: Hina
Podsjetimo kako smo ranije pisali. Zdravko Mustač neće biti izručen Njemačkoj, odluka je to Županijskog suda u Velikoj Gorici. koji je zaključio da je u tom slučaju nastupila zastara. Ujedno sud je Mustaču ukinuo i mjere opreza koje su mu određene u zamjenu za puštanje iz istražnog zatvora.
Odluka suda potpuno je suprotna onoj zagrebačkog Županijskog suda koji je odlučio da se Perkovića može izručiti! U Perkovićevom slučaju Vijeće je utvrdilo da nije nastupila zastara!
Nakon što je velikogorički sud poslijepodne odbio izručiti bivšeg čelnika jugoslavenske tajne službe Zdravka Mustača njegova obrana istaknula je da će biti zanimljivo pratiti razvoj događaja na Vrhovnom sudu s obzirom da je u istom slučaju zagrebački sud jučer odobrio izručenje Josipa Perkovića.
Odvjetnica Sanja Ormuž, iz ureda Ante Nobila koji je nakon Perkovićeve preuzeo i Mustačevu obranu, kazala je da je zadovoljna odlukom, ali da se pravna bitka nastavlja.
"Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Velikoj Gorici odbilo je izručenje Zdravka Mustača prema europskom uhidbenom nalogu njemačkog saveznog odvjetništva zbog apsolutne zastare kaznenog progona prema zakonu zemlje izvršiteljice", pojasnila je Ormuž.
Upitana kako će se to odraziti na slučaj Perković Ormuž je rekla da svako vijeće može zauzeti svoj stav i da o tome ne može davati komentare.
Odluku izvanraspravnog vijeća kojom su mu ukinute i tzv. mjere opreza nije želio komentirati ni Mustač.
Glasnogovornik suda Ante Zeljko pojasnio je da je izvanraspravno vijeće zauzelo stav da je nastupila zastara po kaznenom zakonu iz 1990. odnosno 1991. što je zapreka izručenju prema domicilnom zakonodavstvu. "Odluka je drugačija nego jučerašnja i to je stav vijeća", istaknuo je Zeljko.
Ustvrdio je da je sud bio obvezan provjeriti postoje li zapreke za izručenje bez obzira na odredbe Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s članicama EU.
Upitan kakva je daljnja procedura Zeljko je odgovorio da se nezadovoljna strana u roku od tri dana može žaliti Vrhovnom sudu koji od zaprimanja spisa treba odlučiti u roku od tri dana. Najavio je i da će cijela odluka s obrazloženjem biti objavljena i na web stranici suda.
Mustač je po europskom uhidbenom nalogu uhićen na Novu godinu u svom domu u Svetoj Nedjelji. U Županijskom državnom odvjetništvu se usprotivio izručenju ističući, kao i Perković, da s Đurekovićevim ubojstvom nema veze te da su žrtve lažnog svjedočenja Udbinog izvršitelja Vinka Sindičića kojega su u međuvremenu tužili za lažno svjedočenje.
Iz Remetinca gdje je odveden nakon uhićenja je pušten 7. siječnja, a sudu je kao "mjere opreza", odnosno zalog da neće napustiti Hrvatsku morao predati osobne dokumente.
I Mustač i Perković tvrde da su žrtve neistinitog iskaza Udbina operativca Vinka Sindičića, kojega su u međuvremenu tužili za lažno svjedočenje.
"Mi smo napravili detaljno istraživanje u Europi. Ona je nesporna. Apsolutno i svugdje je zastara po domaćem pravu zapreka za izručenje. Nema niti jedne države kod koje nije tako i to nije sporno. Jedina odluka koja je bila odluka koja je bila suprotna je našeg Vrhovnog suda. Dakle, 10-godišnja praksa europskih sudova o Europskog uhidbenom nalogu je nesporna", istaknuo je Nobilo neki dan.
Uskoro više reakcija

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati