BBC: Trumpova današnja objava mogla bi promijeniti način na koji svijet funkcionira

DONALD Trump godinama najavljuje masovne carine na uvoz u Sjedinjene Američke Države, no dosad je prevladavalo uvjerenje da će one biti odgođene, ublažene ili potpuno povučene. Danas će u Bijeloj kući objaviti koliko je ozbiljan u namjeri da "najljepšu riječ u rječniku", kako sam naziva carine, pretvori u politički i ekonomski alat kojim efektivno proglašava kraj desetljeća globalne ekonomske integracije.
Kako piše BBC u analizi situacije, Trump bi mogao najaviti nešto što bi imalo učinak sličan balističkom udaru na svjetski trgovinski sustav - univerzalnu carinu na sav uvoz u SAD. Opcija univerzalne carine od 20 posto, navodi BBC, jedini je način da se dođe do golemih prihoda o kojima govore neki Trumpovi savjetnici, u rasponu od čak nekoliko bilijuna dolara.
Trump: Carine će biti "recipročne"
U posljednjim istupima Trump je bio izričit - carine će biti recipročne, a SAD će biti "ljubazniji" prema trgovinskim partnerima. No, to ne isključuje široku primjenu carina od 10 ili 20 posto, osobito ako Washington odluči da se porezi na dodanu vrijednost u drugim zemljama također smatraju vrstom carina.
BBC piše kako bi države mogle biti svrstane u grube kategorije koje nose različite razine carina - ali sve unutar praktički univerzalnog sustava. Jedan dužnosnik G7 rekao je za BBC tijekom vikenda: "Na kraju se sve svodi na predsjednika Trumpa."
Posljedice za globalnu trgovinu i Veliku Britaniju
Sustav poput ovoga, uz očekivane uzvratne mjere diljem svijeta, mogao bi britansko gospodarstvo smanjiti za 1 posto - što bi izbrisalo sav očekivani rast i otvorilo prostor za povećanje poreza ili rezove u potrošnji, navodi BBC.
Ukupan trošak za svjetsko gospodarstvo mogao bi doseći 1.4 bilijuna dolara, odnosno oko 1.3 bilijuna eura, prema studiji Aston Business Schoola. Do toga bi došlo zbog poremećaja u trgovačkim tokovima i rasta cijena.
U industriji se već nagađa da bi Europska unija mogla ciljati američke tehnološke divove kao odgovor. Velika Britanija, pak, mogla bi zauzeti drugačiji pristup - ne samo da se suzdrži od odmazde, već i ponudi znatno porezno olakšanje američkim tehnološkim kompanijama. BBC u analizi ističe da je trgovinske ratove teško dobiti, a lako je da u njima svi izgube.
Globalizacija na udaru
Univerzalna carina od 20 posto ili neka njezina varijanta bila bi povijesni udarac globalnom trgovinskom sustavu. No, kako primjećuje BBC, iza svega se krije i nešto dublje.
Potpredsjednik SAD-a JD Vance prošlog je mjeseca rekao da je u očima ove administracije globalizacija propala jer se očekivalo da će bogate zemlje napredovati prema proizvodnji sofisticiranijih dobara, dok će siromašnije preuzeti proizvodnju jednostavnijih. Kako se to, osobito u slučaju Kine, nije dogodilo - SAD se sada okreće od takvog svijeta.
Ako danas pretjera u potkopavanju svojih saveznika, SAD bi mogao otvoriti prostor Kini, upozorava BBC. Gubici američkih kompanija u Europi mogli bi biti ublaženi dolaskom jeftinije elektronike, odjeće i igračaka iz Azije na britansko tržište - robe koja bi inače išla prema SAD-u.
Ono što Trump pokreće danas, zaključuje BBC, nije samo pokušaj da preoblikuje Ameriku i trgovinu - već i način na koji funkcionira cijeli svijet.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati