Beograd ispratio Miloševića uz "Prkosnu pesmu"
"JA KĆI Božja Srbija izjavljujem dragovoljno kroz lance i zicu pred svedocima Silom, Mukom i Nepravdom da kriva sam i da priznajem krivicu!", stihovi su kojima su se Sloboljupci oprostili od Voždovog tijela na kraju komemorativnog skupa ispred Savezne skupštine. Za vrijeme trajanja skupa, na platou ispred Skupštine, umrla je jedna osoba iz Kraljeva, a još dvadesetak ih je kolabiralo. Prema informacijama policije, na platou je bilo oko 80 tisuća ljudi.
Točno u podne govor je započeo Milorad Vučelić, predsjednik organizacijskog odbora pogreba, koji se nametnuo kao jedna od Miloševićevih intimusa i organizatora ceremonije, iako je za vrijeme njegove vlasti bio njegov žestoki protivnik. "Porodica Slobodana Miloševića neće prisustvovati sahrani u Požarevcu", priopćio je okupljenima ispred Skupštine predsjednik organizacijskog odbora pogreba. On je pročitao pripćenje odbora u kojem se navodi da porodica neće biti na ceremoniji jer joj je dolazak u Srbiju onemogućen kontroverznim izjavama vlasti u vezi sa njihovom "sigurnošću, prijetnjama i ucjenama". Vučelić je pozvao okupljene da kliču Miloševićevo ime.
Nakon minute šutnje, Bogoljub Bjelica iz udruženja Sloboda počeo je čitati Miloševićev govor iz 2000. godine, održan između dva kruga predsjedničkih izbora, u kome je Zorana Đinđića optužio da u ime stranih službi želi uspostaviti marionetski režim u Srbiji. Milošević je tada u govoru na RTS-u uoči, kako se nadao, drugog kruga izbora za predsednika SRJ, poručio da zapadne sile žele staviti pod kontrolu Srbiju preko Demokratske opozicije Srbije.
Milošević je tada poručio da je vođa DOS-a Zoran Đinđić "saradnik vojne alijanse koja je ratovala protiv naše zemlje", navodi B92.
Tri dana kasnije, pod pritiskom više stotina tisuća ljudi na ulicama Milošević je priznao da je izgubio izbore u prvom krugu. U travnju 2001. godine je uhapšen, u lipnju 2001. prebačen u Hag. Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 12. ožujka 2003. godine.
Na skupu su bili čelnici Srpske radikalne stranke, kao i veliki broj pristalica te stranke, haški optuženik na privremenoj slobodi Dragoljub Ojdanić i još desetak osoba u generalskim uniformama. Zanimljivo je da su počasnu stražu kraj odra držala djeca, od tri do desetak godina, većina u srpskim vojničkim uniformama.
Ideolog i jedan od osnivača Socijalističke partije Srbije akedimik Mihajlo Marković ocjenio je da je najveći grijeh Slobodana Miloševića bila nepokornost pred velesilom koja je tražila apsolutnu poslušnost i kolonijalnu poniznost. Kriv je što je najvećoj sili rekao ne, što je automatski značilo Haag i smrtnu presudu, rekao je Marković.
Pravni zastupanik Slobodana MIloševića Branko Rakić rekao je da čak i u Haškom tribunalu neki plaču za Miloševićem. Rakić je na platou ispred skupštine SCG rekao: "Čak se i u tribunalu, u onom njegovom poštenijem i obaveštenijem delu, plače za vama". Rakić je i sam bio vidno potresen i jedva je govorio, suzdržavajući suze.
Generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić pročitao je posljednju poruku koju je iz Haškog tribunala poslao predsjednik SRS Vojislav Šešelj.
Šešelj je u toj poruci izrazio sućut Miloševićevoj porodici, kao i svim građanima Srbije i srpskom narodu. "Dajem obećanje da ću se protiv haških kriminalaca boriti istom žestinom kojom si to ti činio braneći istinu i našu srpsku otadžbinu" navedeno je u Šešeljevoj poruci, uz uvjerenje da će narod "umeti da poštuje Miloševićevu žrtvu."
Potpredsjednik ruske Dume Sergej Baburin se na komemorativnom skupu nekadašnjem predsjedniku Srbije i SRJ založio da "krivci za Miloševićevo ubojstvo budu kažnjeni. "Učinimo sve da oni koji su krivi za njegovo ubojstvo budu kažnjeni", kazao je Baburin, zatraživši slobodu za Vojislava Šešelja i sve ostale koji su Hagu.
"Prkosnom pesmom" Dobrice Erića koju je recitirala glumica Ivana Žigon završen je komemorativni skup Slobodanu Miloševiću ispred Skupštine Srbije i Crne Gore. "Prkosna pesma" bila je omiljena Miloševićeva pjesma.
Po okončanju skupa, kovčeg sa posmrtnim ostacima Miloševića krenuo je, uz zvuke Posmrtnog marša, prema Požarevcu.
Samo jednoj domaćoj i jednoj stranoj televizijskoj kući dozvoljen je prijenos komemoracije i pogreba, a to su Palma Plus i EuroNews.
BBC, CNN, Skynews, Euronews i ruska televizija NTV uz izravna uključenja, izvještavaju iz Beograda.
Reporteri BBC-a i CNN-a povremeno se uključuju i iz Požarevca i govore o situaciji u Miloševićevom rodnom gradu. Prema njihovim riječima, u Požarevcu je mirno, i ništa ne odaje dojam da će se veliki sprovod održati za nekoliko sati.
Okupljeni na komemoraciji su uzvikivali parole "Tadiću, ustašo", "Vratite Šešelja", "Ne damo Kosovo", "Ne damo Mladića" i "Ovo je Srbija", "Rusija, Rusija", "Vuče Turčine"
"Slobo, Srbine, Srbija je uz tebe", bio je ipak najčešći uzvik. Brojne slike Miloševića, kao i nekoliko slika haških optuženika Radovana Karadžića i Ratka Mladića vidjele su se među okupljenima. Mnogi su nosili i bedževe sa likom lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, koji je u pritvoru Haškog tribunala, javlja B92.
Među transparentima koje su nosili isticali su se i "Heroji ne umiru - idu u legendu", "NATO fašisti" i "Haag ubojica Srba".
A.H./Z.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati