Guinnessovski slučaj "Vesne stjuardese" - velika komunistička prijevara?
ČUDO kojim je stjuardesa Vesna Vulović preživjela pad JAT-ovog zrakoplova je u stvari urota dvije iščezle komunističke države, tvrdi njemački novinar.
Vulović je na naslovnice svjetskih medija došla nakon što je putnički zrakoplov tipa McDonnell Douglas DC-9 na letu iz Kopenhagena u Zagreb 26. siječnja 1972. godine pao u okolici mjesta Srbska Kamenice na sjeveru Češke. Od 28 osoba u zrakoplovu preživjela je jedino 22-godišnja stjuardesa, a njeno preživljavanje je proglašeno čudom s obzirom da se zrakoplov srušio s visine od preko 10000 m.
Vulović je zbog toga u tadašnjoj komunističkoj Jugoslaviji proglašena nacionalnom heroinom, o njoj su ispjevane pop-pjesme, ali najpoznatije priznanje je ulazak u Guinnessovu knjigu rekorda kao osobe koja je preživjela pad bez padobrana s najviše dotad zabilježene visine. To se zbilo u posebnoj ceremoniji kojoj je nazočio Paul McCartney.
Dan nakon pada zrakoplova je uredništvo švedskog lista Kvallposten dobilo anonimni telefonski poziv od osobe koja se predstavila kao član grupe hrvatskih nacionalista koja je postavila bombu. Pretpostavke da je pad zrakoplova posljedica terorističkog čina je potvrdila istraga vlasti tadašnje komunističke Čehoslovačke koju je vodila tajna služba StB. Oni su pronašli dokaze o postavljenom eksplozivu, ali su ih Međunarodnoj organizaciji za civilnu avijaciju (ICAO) dostavili tek dvije godine kasnije. Nešto kasnije je britanska osiguravajuća tvrtka Lloyd JAT-u na osnovu rezultata istrage JAT-u isplatila odštetu.
Tezu o "ustaškoj" bombi su, pak, zdušno prihvatili jugoslavenski mediji i promicali je kako unutar tako i van granica bivše države, nastojeći borce za nezavisnu Hrvatsku prikazati kao krvoločne ekstremiste.
Jučer je, pak, njemačka TV-kuća ARD iznijela alternativnu - i daleko prozaičniju - verziju događaja koja se temelji na radu njenog praškog dopisnika Petera Hornunga Andersena. Eksplozija koja je srušila zlosretni zrakoplov nije djelo podmetnute bombe nego projektila kojeg je greškom ispalila čehoslovačka protuzračna obrana - bilo sa zemlje, bilo iz zraka.
Hornung Andersen tvrdi kako je istraga StB najobičnija farsa s ciljem da se ukloni bilo kakva odgovornost komunističkih vlasti za tragediju, a da su na tu farsu iz vlastitih političkih razloga pristale i vlasti komunističke Jugoslavije. Njemački novinar je do svojih saznanja došao proučavajući tajne dokumente uz pomoć svog češkog kolege Pavela Taniera, a detaljno će ih objaviti tijekom vikenda.
Farsu je predstavljala i tvrdnja o padu s visine od 10 kilometara. Prema tvrdnjama Hornunga Andersena, zrakoplov je bio srušen na visini od nekoliko stotina metara, što preživljavanje Vesne Vulović čini uvjerljivijim, ali joj isto tako oduzima status svjetske rekorderke i slavne ličnosti.
Sama Vesna Vulović, koja danas živi kao umirovljenica u Beogradu, odbila je komentirati te tvrdnje za beogradske Večernje novosti, rekavši da se o njima već i ranije špekuliralo.
Jitka Ungerova, glasnogovornica češke Uprave za civilnu avijaciju, također je odbila komentirati tvrdnje njemačkog novinara rekavši da slučaj JAT-ovog zrakoplova "predstavlja evergrin" te da se "svako malo o njoj pojavljuju špekulacije u medijima".
R.R.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati