nizozemski bumbari majstorski OPRAŠUJU RAJČICE U DOLINI NERETVE
Tekst se nastavlja ispod oglasa
ZAGREB, 6. travnja (Hina) - U dolini Neretve nizozemski bumbari "majstorski" oprašuju rajčice u plastenicima, proizvođači su zbog toga sve zainteresiraniji za njihov posao jer je ekološki, a i prinos rajčica povećavaju za 20-ak posto.L
U hrvatskom dijelu doline Neretve 80-ak je uzgajivača rajčica u plastenicima koji pojedinačno imaju od 200 do 3000 četvornih metara površine, rekao je Hini agronom Robert Doko, stručni savjetnik tvrtke "Poljopromet" iz Metkovića, koja je i nabavila bumbare.
Nizozemski su bumbari prije dvije godine prvi put stigli u dolinu Neretve da obave taj važan posao, ali su tek lani pokazali da znaju što rade i postigli značajne rezultate.
Pet, šest proizvođača koji su ih koristili za oprašivanje rajčica u plastenicima bilo je prezadovoljno. To su vidjeli i drugi uzgajivači pa ih je ove godine naručilo njih 40-ak, objašnjava Doko, dodajući da je već nabavljeno stotinjak košnica, i da se za tjedan dana očekuje nova jer se javljaju i novi proizvođači.
Takvo oprašivanje rajčica posve je prirodno, to je ekološka proizvodnja zdrave hrane kojoj težimo. Bumbari puno bolje obave oplodnju jer im niti jedan cvijet ne promakne. Zato i povećavaju prinos rajčice za 20-ak posto, objašnjava Doko i navodi da je to jedna od najmodernijih tehnika u svijetu, koja potpuno izbacuje kemijska sredstva.
Prije nego su došli bumbari oprašivanje rajčica u plastenicima neretvanske doline bio je težak i mukotrpan posao - uglavnom se obavljalo mehanički, trešnjom, provjetravanjem plastenika, a nekada su se koristili i zabranjeni hormoni i kemijski preparati.
Bumbari žive šest do osam tjedana i u svom životu opraše šest grozdova (etaža) cvjetova rajčice na stabljici rajčice. Najaktivniji su u rane jutarnje sate i predvečer, a po danu ne lete.
Košnice u kojima žive ne smiju se tresti niti okretati, a isto tako ne bi trebale biti izložene izravnom utjecaju sunca. Najbolje je košnicu postaviti na sredinu plastenika, navodi Doko.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bumbare najviše koriste poljoprivrednici u neretvanskoj dolini jer je tamo najviše plastenika s rajčicama na jednom mjestu, ali ima ih i na području Splita, Zadra i u okolici Zagreba.
U jednoj je košnici 50 bumbara i mogu oprašiti površinu od 700 četvornih metara rajčica u plastenicima.
Jedan bumbar stoji 13,50 kuna.
Taj je kukac svoj prirodni proces hranjenja i življenja na otvorenom zamijenio za koristan rad u plasteniku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Doko je najavio da u neretvansku dolinu namjeravaju uvesti i drugu prirodnu metodu u plastenike, tzv. predatore, tako da će uši na povrću uništavati njihovi prirodni neprijatelji bez kemijskih sredstava.
(Hina) bma sšh

Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati