Novotny: Neke hrvatske kompanije će biti snažno pogođene zbog Trumpovih carina

AMERIČKI predsjednik Donald Trump uvodi carine za cijeli svijet. Uvest će 10-postotne carine na sav uvoz u Sjedinjene Američke Države pored viših carina za neke od najvećih trgovinskih partnera zemlje.
Uvoz iz Europske unije bit će opterećen carinom od 20%,, Ujedinjenog Kraljevstva 10%, Srbije 37%, BiH 35%... Posebno velike carine uveo je azijskim zemljama s izuzetkom Singapura (10%). Kini će ukupna carina na uvoz biti čak 54%.
>> Pogledajte detaljan popis Trumpovih carina po zemljama
>> Trump započeo svjetski trgovinski rat. Kina i EU najavljuju protumjere: "Strašno je"
"Globalno gospodarstvo pretrpjet će velike štete"
Poručio je da će te mjere "pomoći u obnovi američkog gospodarstva". Analitičari diljem svijeta upozoravaju da je time otvoren trgovinski rat protiv cijelog svijeta.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen komentirala je Trumpove carine, kaže da će posljedice američkih carina biti ogromne.
"Globalno gospodarstvo pretrpjet će velike štete, neizvjesnost će se povećati i potaknuti dodatni protekcionizam. Posljedice će biti strašne za milijune ljudi diljem svijeta, posebno za najranjivije zemlje koje su sada podložne najvišim američkim carinama", rekla je Von der Leyen.
"Milijuni građana suočit će se s višim računima za namirnice, lijekovi će poskupjeti, kao i prijevoz. Inflacija će rasti", navela je.
Novotny: EU industrija će biti pogođena, ali u srednjem roku će nadoknaditi manjak
Kako će odluka utjecati konkretno na Hrvatsku i EU? Ekonomski analitičar Damir Novotny prokomentirao je ovu odluku Trumpa.
"To što je američki predsjednik Donald Trump objavio, zasigurno će bez dvojbe negativno djelovati na međunarodnu trgovinu. Naročito na azijske zemlje jer su domaća tržišta pojedinih tih zemalja relativno malena da bi apsorbirali količine proizvodnje koja se proizvodi u tim zemljama.
Europska automobilska industrija će biti pogođena, ali europska industriji u cjelini je snažna i inovativna i naći će svoje tržište. Europska industrija ne ovisi snažno o izvozu, a i američke proizvode ne uvozi u velikoj mjeri. Nama su njihovi automobili preveliki i puno troše, piletina je nekvalitetna itd.
U srednjem roku, EU će nadoknaditi taj manjak i doći će do novog ciklusa potražnje s nekih drugih tržišta. U kratkom roku bit će veliki šok, ali će se europske ekonomije i kompanije prilagoditi", govori Novotny.
U Hrvatskoj bi mogla nastradati vojna i farmaceutska industrija
Što se tiče Hrvatske, objašnjava kako će kompanije koje rade s američkim tržištem biti snažno pogođene.
"No mi imamo vrlo nerazvijene odnose sa SAD-om, nemamo značajniji izvoz. Hrvatska je ipak orijentiranija na europska tržišta. Jedan od velikih izvoznika u SAD je tvornica oružja iz Karlovca, ali i oni već govore da će pronaći rješenja na europsko tržištu i kompenzirati pad prodaje u SAD-u.
Nastradat će i farmaceutska industrija koja uvozi na američko tržišta. Pfizer, primjerice, ima tvornicu u Hrvatskoj i doći će do pada potražnje zbog viših cijena, moguće je da tu dođe do smanjenja proizvodnje u Hrvatskoj i u drugim zemljama EU gdje imaju tvornice. Indirektno, bit će pogođene i kompanije koje rade s njemačkom autoindustrijom poput Volkswagena, primjerice proizvođači dijelova", objasnio je Novotny.
Brkić: Nama Amerikanci nisu u top 5 tržišta, bit će i indirektne štete
Profesor ekonomije i analitičar Luka Brkić rekao je da carinski rat i protekcionizam nikome ne bi trebao donijeti dobro, dodavši da je multilateralizam upravo izmišljen da rješava probleme, kako bi se izbjegle ovakve situacije.
"Treba pričekati odgovor Europske unije, pa samim tim i Hrvatske. U ovom trenutku je teško više reći, precizan izračun još uvijek nije moguće izračunati. Ovo od sinoć je bilo nešto kao dodjela Oskara s prijenosom uživo itd.,, ali sad će biti i pregovori, treba vidjeti efektivnu stopu itd., onda u tom kontekstu i indirektne štete.
Nama Amerikanci nisu u top 5 zemalja u koje izvozimo. Treba vidjeti kako će biti ovim pogođeno njemačko i talijansko gospodarstvo, gdje izvozimo puno više", rekao je.
"Treba vidjeti efektivnu carinsku stopu"
Govori da najveće direktne štete treba očekivati u farmaceutskoj industriji jer je jasno kako ona dominira u izvozu.
"Indirektne štete će ići preko automobilske industrije. Summa summarum, imamo sreće što u cijeloj priču SAD nisu glavni vanjsko-trgovinski partner Hrvatske. Što se tiče pojedinačih firmi i poduzeća, vidjet ćemo što će biti propisano kao efektivna carinska stopa.
Vidjeli smo preliminarne izračune agencije Fitch, izračunali su da bi efektivna carinska stopa globalno temeljem obog mogla biti 22 posto. Usporedbe radi, ona je u 2024. bila 2.5 posto. To dovoljno govori", objasnio je Brkić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati