Okrugli stol o temi "Sprječavanje bolesti parodonta"
U NACIONALNOJ i sveučilišnoj knjižnici održan je okrugli stol o temi "Sprječavanje bolesti parodonta" koji je okupio eminentne stručnjake iz područja stomatologije s užom specijalnošću parodontologije te dječje i preventivne stomatologije, u sklopu Oral B-ovog mjeseca posvećenog zdravlju i njezi zuba i usne šupljine.
Sudionici okruglog stola bili su mr.sc. Zita Blažić Potočki, dr.stom., mr.sc. Vesna Barac Furtinger, dr. stom., dr. sc. Andrija Bošnjak, dr. stom i doc. dr. sc. Hrvoje Jurić, dr.stom. Okrugli stol moderirala je gđa Helga Vlahović Brnobić.
Cilj okruglog stola je osvješćivanje problema bolesti zubnog mesa u ranoj dječjoj dobi, jer one su podloga za razvoj bolesti zubnog mesa što dovodi do preranog gubitka zubi. Sprječavanje bolesti zubnog mesa predstavlja preventivu bolesti parodonta. Upravo je zato diskusija o temi sprječavanja bolesti parodonta, uz sudjelovanje predstavnika stručne javnosti, imala namjenu senzibilizirati širu populaciju za taj problem u suradnji s predstavnicima medija.
"Ako nismo spriječili bolesti zubnog mesa kod trajne denticije, stvorili smo predispozicije za potencijalnog pacijenta s bolestima parodonta. Parodontne bolesti su najraširenije bolesti usne šupljine i primarni uzrok gubitka zubi", izjavila je dr. Zita Blažić Potočki.
Okrugli stol "Sprječavanje bolesti parodonta" organiziran je u sklopu Oral B-ovog mjeseca pod nazivom "Darujmo osmijeh!" koji će trajati od 1. travnja do 1. svibnja 2006. Tijekom navedenog razdoblja Oral B planira niz aktivnosti koje uključuju edukativne, informativne i promotivne akcije kojima je cilj podizanja razine svijesti i informiranosti šire javnosti o oralnoj higijeni i prevenciji bolesti.
Također u sklopu projekta Oral B će Hrvatskom savezu udruga cerebralne i dječje paralize donirati 5% sredstava od prodaje tijekom toga razdoblja. Donacija će se održati 5. svibnja 2006. u prostorijama Društva invalida cerebralne i dječje paralize Zagreb, u sklopu obilježavanja Nacionalnog dana osoba s cerebralnom paralizom , a nazočit će joj i članovi udruga iz drugih županija koje također okupljaju osobe s cerebralnom i dječjom paralizom.
Parodontitis je oboljenje potpornog aparata zuba za čiji je razvoj nužna prisutnost mikroorganizama, odnosno mikrobni plak. Parodont je funkcijska cjelina pojedinih tkiva koja podupiru zub.
Čine ga gingiva (zubno meso) i pričvrsni aparat (parodontni ligament, cement zuba i alveolarna kost). Razvoj bolesti zubnog mesa dovodi do parodontnih bolesti i gubitka zubi, zbog čega nastaje i parodontoza kao posljedica kontinuirane upale zubnog mesa.
Postoji niz čimbenika koji utječu na oblik i razvoj parodontnih bolesti: sistemski faktori, genetski faktori, utjecaj okoliša, navike, socijalni faktori ili sastav mikrobnog plaka.
Za ljude izložene stresu zbog sve bržeg životnog tempa, koji nam svakodnevni život danas nameće, interesantna je činjenica da se i stres kao psihosocijalni faktor danas povezuje s progresijom parodontitisa. Stres oslobađa kortizol, takozvani "hormon stresa", što pruža povoljnu priliku bakterijama da napadnu zubno tkivo i uzrokuju tkivnu destrukciju parodonta.
Glavna svrha pravilnog i redovitog četkanja zubi je uklanjanje zubnog plaka, a svjesnost o važnosti oralne higijene potrebno je razviti još u dječjoj dobi jer je djetinjstvo vrijeme trajnog stjecanja higijenskih navika, kao i zamjene mliječnih zubi trajnima. Da bismo spriječili bolesti parodonta u odrasloj dobi, važno je prepoznati bolesti zubnog mesa kod djece kao problem, osobito kod trajne denticije.
Informiranjem i edukacijom djece i roditelja o pravilnoj njezi usne šupljine sprječavamo razvoj parodontitisa, primarnog uzroka preranog gubitka zubi, čija prevalencija raste s godinama.
Učestalost parodontnih bolesti u Hrvatskoj vrlo je visoka. Brojna iskustva naših stomatologa u radu s pacijentima govore da u Hrvatskoj još ne postoji razvijena svijest o važnosti oralnog zdravlja i higijene koja se odnosi na redovito i pravilno četkanje zubi i održavanje zdravlja parodonta.
Pomanjkanje informiranosti i edukacije o važnosti oralne njege od najranijeg djetinjstva stvara kao društveni faktor predispoziciju za razvoj parodontnih bolesti, odnosno parodontitisa.
Osvješćivanje javnosti o važnosti prevencije parodontnih bolesti unaprijedila bi ulogu oralnog zdravlja u Hrvatskoj koje je presudno za opće zdravlje svakog pojedinca.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati