Oštećeni ruski Sojuz sletio na Zemlju
OŠTEĆENA ruska kapsula Sojuz MS-22 sletjela je u utorak na Zemlju, tri mjeseca nakon što je iz letjelice počelo istjecati sredstvo za hlađenje dok je bila spojena na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS). Modul je završio dvosatni povratak na Zemlju s ISS-a bez posade, sletjevši u kazahstansku stepu u utorak poslijepodne, nekoliko stotina kilometara od kozmodroma Bajkonur, odakle Rusija lansira svemirske letjelice.
Slijetanje je na internetu prenosila ruska svemirska agencija Roskosmos. Istjecanje sredstva za hlađenje otkriveno je u prosincu, a izazvala ga je rupa u oplati od 0.8 milimetara. To je vjerojatno posljedica udara meteorida. Temperatura u kapsuli zbog toga je u jednom trenutku narasla do 30 Celzijevih stupnjeva.
Rusija poslala rezervnu kapsulu
Rusija je prošli tjedan poslala rezervnu kapsulu MS-23 na ISS i odlučila vratiti oštećenu letjelicu MS-22 na Zemlju bez posade.
Dvojica ruskih kozmonauta i američki astronaut koji su se trebali vratiti u ožujku ostat će na ISS-u do rujna. Kapsula se vratila s 218 kilograma tereta, uključujući rezultate znanstvenih eksperimenata i opremu s postaje koja će biti ponovno iskorištena u drugim misijama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
VIDEO Tko je od prolaznika napravio najbolji mliječni brk?
Svakodnevno koristite AI? Dovoljno vam je 30 sekundi za ovo: Možete osvojiti 7000€
AI vam daje zbunjujuće odgovore? Ovih par promptova će vam stvarno pomoći u poslu
Osvoji paket Ožujskog piva i dres repke: Podijeli svoju zakon navijačku priču!
Majstor zbog ovih popravaka lako uzme i do 100 eura. Rješenje često stoji par eura
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
VIDEO Tko je od prolaznika napravio najbolji mliječni brk?
Svakodnevno koristite AI? Dovoljno vam je 30 sekundi za ovo: Možete osvojiti 7000€
AI vam daje zbunjujuće odgovore? Ovih par promptova će vam stvarno pomoći u poslu
Osvoji paket Ožujskog piva i dres repke: Podijeli svoju zakon navijačku priču!