Plenković: Nedopustiv je ishod u kojem Rusija dobije okupirani ukrajinski teritorij

EUROPSKA unija, bez obzira na sigurnost koju joj pruža NATO, mora u svjetlu novih okolnosti biti snažnija i više raditi na svojoj strateškoj autonomiji, rekao je danas premijer Andrej Plenković u razgovoru za France 24, dodavši da Hrvatska predano radi na opremanju i modernizaciji svoje vojske.
"S obzirom na globalne okolnosti, moramo raditi na strateškoj autonomiji Europe", rekao je Plenković, istaknuvši da je transatlantski vojni savez vrlo važan za njezinu sigurnost i slobodu, ali da Europa istodobno mora biti snažnija te jamčiti vlastitu sigurnost.
Podsjetivši da je Hrvatska članica NATO-a od 2009., Plenković je naglasio da je Hrvatska danas za stolom i razgovara o novoj sigurnosnoj arhitekturi Europske unije. Pritom se osvrnuo na proces ulaganja u opremanje i modernizaciju Hrvatske vojske, rekavši da staru vojnu tehnologiju istočnog bloka mijenja zapadnom tehnologijom.
"Obrambeni proračun je 5 puta veći nego 2016."
Dodao je da je Hrvatska nabavila 12 francuskih višenamjenskih borbenih aviona Rafale, tenkove Leopard i raketni sustav HIMARS. "Izdvajanja za obranu premašila su 2 posto BDP-a, a od 2016. obrambeni proračun je 5 puta veći", rekao je Plenković.
Premijer je u razgovoru kazao i da postoji nova politička volja Europske unije za proširenjem, prema kojem je otvorena i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. "Hrvatska podržava zemlje jugoistoka Europe na tom putu, uz ispunjavanje uvjeta, a posebno se zalažemo za europski put BiH, u kojoj su Hrvati konstitutivni narod", rekao je šef hrvatske vlade.
O situaciji u BiH
Hrvatska se, ponovio je, zalaže za političku i institucionalnu stabilnost BiH.
Predsjednik vlade smatra da situaciju na zapadnom Balkanu treba raspraviti na sljedećem Europskom vijeću s obzirom na napetosti kojima svjedočimo u posljednje vrijeme, posebno u Bosni i Hercegovini.
"Zabrinuti smo stanjem u BiH te se zalažemo za političku i institucionalnu stabilnost, kao i konstruktivan dijalog između triju konstitutivnih naroda i između dva entiteta Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine", ustvrdio je Plenković.
Kazao je i da Hrvatska podržava napore predsjedateljice Vijeća ministara Borjane Krišto u provedbi reformskih procesa i svih koraka za otvaranje pristupnih pregovora. "Zalažemo se za smirivanje tenzija te pozivam sve političke snage i lidere da poštuju pravni poredak u Bosni i Hercegovini", zaključio je premijer Plenković.
"Želimo riješiti otvorena pitanja sa Srbijom"
U razgovoru za francuski medij također je istaknuo da Hrvatska želi riješiti otvorena pitanja sa Srbijom, uključujući rješavanje otvorenih pitanja preostalih iz vremena agresije Srbije na Hrvatsku prije 30 godina.
Istaknuo je da Hrvatska želi biti dobar susjed Srbiji i podsjetio je da se više od 95 posto sirove nafte u Srbiju doprema preko hrvatske tvrtke Janaf. "Hrvatska neće biti ta koja će onemogućiti Srbiji da ima naftu koja će doći do rafinerije u Pančevu", rekao je Plenković.
Podsjetio je i da je srpski premijer Miloš Vučević dao ostavku. "Čekamo novu srpsku vladu kako bi se ponovno pokušala ostvariti stabilnost u toj zemlji", kazao je Plenković.
Osvrnuo se i na Ukrajinu te ponovio potporu službenog Zagreba, kako politički tako i financijski, humanitarno i vojno, te naglasio da se Hrvatska zalaže za pravedan i trajni mir u Ukrajini.
"Svi smo za mir, ali nedopustiv je ishod u kojem bi okupirani ukrajinski teritorij postao dio ruskog ustavnog poretka, što je protivno načelima međunarodnog prava. Mirovni proces mora uključivati poštovanje teritorijalne cjelovitosti Ukrajine", poručio je Plenković.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati