Putin posjetio Krim. Borbeni avioni NATO-a presreli ruske vojne avione na Baltiku

DONOSIMO najnovije informacije o ratu u Ukrajini.
Ključne informacije:
- RAF: Borbeni avioni NATO-a su već drugi put ovog tjedna presreli ruske vojne avione u blizini estonskog zračnog prostora
- Produljen je crnomorski sporazum o žitu između Ukrajine i Rusije i to na dan kad je trebao isteći
- Vladimir Putin stigao na Krim na devetu godišnjicu aneksije
- Biden pozdravio nalog za uhićenje Putina, Rusija kaže da to nema nikakav značaj za njih
- Haški sud izdao nalog za uhićenje Putina zbog nezakonitih deportacija ukrajinske djece u Rusiju
- Ruska plaćenička skupina Wagner planira regrutirati oko 30.000 novih boraca, rekao je njen osnivač
- Rusija u 24 sata izvela 34 zračna i jedan raketni napad, objavila je ukrajinska vojska
- Kineski predsjednik Xi Jinping posjetit će Moskvu
- Poljska će uskoro Ukrajini poslati četiri borbena zrakoplova MiG-29, čime će Kijev prvi put dobiti zrakoplove od svojih zapadnih saveznika

MEĐUNARODNI KAZNENI SUD (ICC) izdao je jučer naloge za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske povjerenice za prava djece Marije Lvova-Belove.
>> Opširnije
Ugovor kojim se omogućava siguran izvoz ukrajinskog žita putem Crnoga mora danas je produljen za najmanje 60 dana.
>> Opširnije
Litva je poslala snažnu poruku ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu nakon što je Međunarodni sud u Haagu izdao nalog za njegovo uhićenje.
>> Opširnije
Borbeni avioni NATO-a su već drugi put ovog tjedna presreli ruske vojne avione u blizini estonskog zračnog prostora, objavilo je britansko ratno zrakoplovstvo (RAF).
>> Opširnije
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova komentiralo je danas godišnjicu ruske aneksije Krima, rekavši da poluotok "pati" pod Kremljom već devet godina.
>> Opširnije
Nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je jučer izdao Međunarodni kazneni sud, "prvi je korak" na putu prema značajnoj optužnici, tvrdi Ben Emmerson, britanski odvjetnik koji radi za ukrajinsku vladu. U razgovoru za Sky News, Emmerson je rekao kako postoje dva glavna razloga zbog kojih je Haški sud jučer izdao nalog za Putinovo uhićenje.
Neposredan tajming je, rekao je, vjerojatno povezan s odlukom Visokog povjerenika UN-a za ljudska prava, koji je nedavno objavio izvještaj u kojem istražni suci detaljno navode zbog čega vjeruju da je Rusija počinila ratne zločine u Ukrajini. To uključuje i optužbe o prisilnoj deportaciji djece iz Ukrajine u Rusiju, koje se opisuje kao ratni zločin.
No, postoji i druga dimenzija tajminga izdavanja naloga za uhićenje. Kako pojašnjava Emmerson, ponekad se optužnice izdaju zapečaćene. "Drugim riječima, one nisu javne. No, u zadnje vrijeme vidimo da se objavljuju optužnice protiv lidera tijekom konflikta koji su u tijeku, a vezani su uz sadržaj optužnice. Primjer je optužnica protiv Gaddafija tijekom ustanka u Libiji", rekao je odvjetnik.
Emmerson je ustvrdio kako treba reći da objava optužnice protiv aktualnog predsjednika države usred oružanog konflikta "na neki način utječe na ponašanje ili joj je cilj utjecati na ponašanje osoba uključenih u sukob".
"Drugim riječima, ovo je očito tek prvi korak na putu prema nečemu što bi s vremenom mogla postati puno supstancijalnija optužnica protiv predsjednika Putina", rekao je odvjetnik.
Dodao je kako vjeruje da je glavni cilj izdavanja naloga za uhićenje "natjerati Putina i osobe koje ga okružuju da shvate da postoji vrlo stvaran rizik da će prije ili kasnije morati kazneno odgovarati za ono što čine".
Snimka objavljena na društvenim mrežama prikazuje ruskog predsjednika Vladimira Putina kako prilikom današnjeg posjeta Krimu sjeda za volan automobila. Mihail Razvožajev, proruski guverner Krima kojeg je postavila Moskva, na Telegramu je objavio da se Putin danas sam vozio po Sevastopolju, najvećem gradu tog ukrajinskog poluotoka koji je Rusija anektirala prije točno devet godina.
Na kraju snimke koju je na Twitteru podijelio Anton Geraščenko, savjetnik ukrajinskog ministarstva unutarnjih poslova, vidi se kako ruski predsjednik sjeda za volan automobila nakon što se rukovao s Razvožajevim.
Stižu detalji današnjeg posjeta ruskog predsjednika Vladimira Putina Krimu, ukrajinskom poluotoku koji je Rusija anektirala prije točno devet godina. Upravo je obljetnica aneksije povod Putinovu posjetu.
Ruska režimska novinska agencija RIA objavila je da je Putin posjetio umjetničku školu i dječji centar u Sevastopolju. Po svemu sudeći, te lokacije su odabrane kao svojevrstan odgovor na nalog za Putinovo uhićenje, koji je jučer izdao Međunarodni kazneni sud u Haagu. U nalogu se, podsjetimo, Putina tereti da je odgovoran za sudjelovanje u otmici ukrajinske djece i njihovo odvođenje u Rusiju.
Putin je avionom otputovao od Moskve do Sevastopolja, najvećeg grada na Krimu. Radi se o letu od 1821 kilometra. Potom su ga, prema riječima proruskog guvernera Krima Mihajla Razvožajeva, automobilom prebacili na više lokacija u gradu. Uz umjetničku školu i dječji centar, Putin je posjetio i arheološko nalazište kod ostataka drevnog grčkog grada Hersonsosa, objavili su ruski državni mediji.
Podsjetimo, nalog za uhićenje Putina, koji je izdao Međunarodni kazneni sud, prvi je takav nalog koji se odnosi na lidera jedne od pet stalnih članica vijeća sigurnosti UN-a. Sud baziran u nizozemskom Den Haagu je takav nalog izdao i za Mariju Lvovu-Belovu, povjerenicu za ljudska prava pri Uredu ruskog predsjednika.
Moskva je, naravno, odmah odbacila takav potez Kaznenog suda, dok ga je Kijev pozdravio. Malo tko očekuje da će ruski predsjednik zaista biti uhićen, između ostalog i zato što Rusija ne priznaje nadležnost Međunarodnog kaznenog suda niti izručuje svoje državljane.
ŠTO se krije iza tog naloga i može li se Putina uopće uhititi?
>> Opširnije
Produljen je crnomorski sporazum o žitu između Ukrajine i Rusije, rekao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
"Dogovor za žitni koridor trebao je isteći danas. Kao rezultat naših razgovora s dvije strane, osigurali smo produženje ovog dogovora", rekao je Erdogan u govoru u zapadnom gradu Canakkaleu.
Turski predsjednik nije otkrio na koliko dugo je produženo razdoblje. Rusija je prethodno pozvala na produljenje sporazuma na samo 60 dana, što je pola roka prethodnog razdoblja produljenja, dok je Ukrajina inzistirala na produljenju od 120 dana.
Rusija je otvorena za ozbiljne prijedloge o rješenju krize u Ukrajini, izjavila je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
Poručila je da mirovni plan predsjednika Volodimira Zelenskog "nema nikakve veze s mirom i da je to samo popis ultimatumskih zahtjeva Rusiji koji su odvojeni od stvarnosti".
"Nekoliko puta smo poručivali da smo otvoreni za ozbiljne pregovore o prijedlozima Zapada i Ukrajine o pronalaženju političkog i diplomatskog rješenja krize, ali nećemo prihvatiti jezik ultimatuma", rekla je Zaharova, prenio je TASS.
"Kako bi se osigurao održivi mir, potrebno je zahtijevati da se Ukrajini prekine isporuka oružja i plaćenika, da prestanu vojne aktivnosti, da Ukrajina vrati svoj neutralni status, a nova situacija na terenu, koja proizlazi iz prava naroda na samoodređenje, treba priznati na međunarodnoj razini. Osim toga, mora se provesti demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine, moraju se eliminirati sve prijetnje koje dolaze s njenog teritorija i mora se zajamčiti njen nenuklearni status uz poštivanje prava govornika ruskog i etničkih manjina", zaključila je.
Vladimir Putin posjetio je Krim kako bi obilježio devetu godišnjicu aneksije, objavili su ruski državni mediji.
Regiju je 2014. anektirao Kremlj u potezu koji je većina svijeta osudila kao nezakonit.
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je danas zakon kojim se uvode dugotrajne zatvorske kazne za "diskreditaciju" i širenje "lažnih informacija" o bilo kojoj vojnoj organizaciji, uključujući i ozloglašenu plaćeničku jedinicu Wagner Group.
>> Opširnije
Njemački kancelar Olaf Scholz pozdravio je odluku Međunarodnog kaznenog suda da izda nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina. Scholz je rekao novinarima na konferenciji za novinare u Tokiju da to pokazuje da "nitko nije iznad zakona".
“Međunarodni kazneni sud je prava institucija za istraživanje ratnih zločina. Činjenica je da nitko nije iznad zakona i to je ono što upravo sada postaje jasno”, rekao je Scholz na konferenciji s japanskim premijerom Fumiom Kishidom, prenosi Reuters.
Ruska plaćenička skupina Wagner planira regrutirati oko 30.000 novih boraca do sredine svibnja, rekao je njen osnivač Jevgenij Prigožin.
Prigožin je u audioporuci na Telegramu rekao da centri za zapošljavanje Wagnera, za koje je rekao da su prošli tjedan otvoreni u 42 ruska grada, zapošljavaju u prosjeku 500-800 ljudi dnevno.
Wagnerova skupina je ruska plaćenička organizacija. Grupu je osnovao Jevgenij Prigožin, biznismen blisko povezan s Vladimirom Putinom. Prigožin je jedan od oligarha koje je Zapad sankcionirao kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se utvrđuje kaznena odgovornost za diskreditaciju bilo kojeg sudionika "posebne vojne operacije", uključujući i dragovoljce.
Ranije se kažnjavala samo diskreditacija ruske vojske, a sada će se kažnjavati i diskreditacije bilo kojeg pripadnika "posebne vojne operacije", uključujući dobrovoljačke jedinice i organizacije ili osobe koje pomažu u ispunjavanju zadataka Oružanim snagama Ruske Federacije.
Maksimalna kazna za takvo kazneno djelo povećava se s pet na sedam godina zatvora.
"Rusi su noćas oko jedan sat raketirali selo New York. Oštećeni su privatni i stambeni objekti te cesta. Srećom, nije bilo žrtava", objavio je guverner Donjecke oblasti Pavlo Kirilenko.
Ukrajinska vojska je danas u svom redovnom izvještaju objavila da su ruske snage u prethodna 24 sata izvele 34 zračna napada, jedan raketni napad i ispalile 57 protuzračnih projektila.
Navode i da su krhotine koje su padale pogodile pokrajinu Kerson i oštetile sedam kuća i dječji vrtić.
Pavlo Kirilenko, guverner Donjecka, rekao je da je jedna osoba ubijena, a tri su ranjene za vrijeme jučerašnjih granatiranja 11 gradova i sela u ovoj oblasti.
Ruske su rakete preko noći pogodile rezidencijalnu četvrt u gradu Zaporižji, glavnom gradu djelomično okupirane regije.
Američki sigurnosni dužnosnici danas su preko videopoziva razgovarali sa skupinom svojih ukrajinskih kolega o vojnoj pomoći Kijevu, rekao je šef kabineta ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
U izjavi za Telegram Andrij Jermak rekao je da su tri američka dužnosnika bila na današnjem sastanku i da su ih ukrajinski vojni zapovjednici detaljno informirali o trenutnoj situaciji na frontu. "Razgovarali su o daljnjem pružanju potrebne pomoći našoj zemlji, posebice u opremi, naoružanju i streljivu", napisao je.
Dodao je da im se Zelenski pridružio na kraju sastanka kako bi iznio svoje viđenje oslobađanja ukrajinskih teritorija.
"Zahvalili smo vlastima SAD-a i američkom narodu na sveobuhvatnoj i snažnoj potpori u borbi za slobodu i povratak mira u Europu", dodao je Jermak.
Rusi provaljuju u domove civila u okupiranoj Luhanskoj oblasti, navodno tražeći borce otpora, objavila je Vojna uprava Luhanske oblasti
Navodno su okupacijske vlasti proširile informacije o infiltraciji diverzanata i djelovanju partizana u mjestu Sirotine, blizu Severodonjecka.
Prema vojnoj upravi, to je bio razlog za pojačane pretrage obiteljskih kuća. "U zatvorenim kućama Rusi umjesto diverzanata pronalaze dragocjenosti i pljačkaju ljude", piše lokalna vojna uprava.
Tri ruske bespilotne letjelice pogodile su nestambene zgrade u okrugu Javoriv u Lavovskoj oblasti u noći 18. ožujka, a još tri su oborile snage protuzračne obrane, rekao je Maksim Kozitskji, načelnik vojne uprave Lavovske oblasti.
"Oko 01:00 naše područje su napale bespilotne letjelice Šahed-136. Preliminarni izvještaji pokazuju da ih je bilo šest. Tri su oborile naše snage. Hvala, Zračna komando Zapad. Spasili ste mnoge živote i mnogo ljudske imovine. Bio je to vrlo težak zadatak jer dronovi lete nisko", napisao je.
Sirene za zračnu opasnost jutros su se oglasile širom Ukrajine.
Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva jutros je objavilo svoje najnovije obavještajno izvješće o ratu u Ukrajini u kojem navode da se ruske vlasti "vjerojatno pripremaju olakšati širu vojnu obvezu kako bi zadovoljile svoje vojne potrebe".
Kažu da su zastupnici ruske Dume ovog mjeseca predstavili nacrt zakona o promjeni dobne granice za regrutaciju sa sadašnjih 18-27 godina na 21-30 godina, te se navodi da će "zakon vjerojatno biti usvojen i stupit će na snagu u siječnju 2024.".
Navode i da Rusija i dalje službeno zabranjuje vojnim obveznicima operacije u Ukrajini, ali dodaje da su najmanje stotine njih vjerojatno služile u Ukrajini zbog administrativne zbrke ili nakon što su bili prisiljeni potpisati ugovore.
Ukrajinske snage protuzračne obrane uništile su 11 od 16 bespilotnih letjelica Šahed koje su sinoć napale Ukrajinu, objavilo je Zapovjedništvo ukrajinskih zračnih snaga na Telegramu.
"Ruski osvajači napali su Ukrajinu bespilotnim letjelicama kamikazama Šahed-136 i Šahed-131 iranske proizvodnje. Napad je izveden iz dva smjera: s istočne obale Azovskog mora i iz Brjanske oblasti Ruske Federacije", piše u objavi i dodaje se da su zračne snage uništile 11 dronova.
Američki predsjednik Joe Biden izjavio je jučer da je ruski predsjednik Vladimir Putin počinio ratne zločine i da je opravdana odluka Međunarodnog kaznenog suda (ICC) da izda nalog za njegovo uhićenje.
>> Opširnije
SAD je nastavio s letovima špijunskih dronova nad Crnim morem nakon incidenta s ruskim lovcem koji je rezultirao padom američke bespilotne letjelice, objavili su jučer američki dužnosnici.
>> Opširnije

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati