Srbija odbija isplatiti 10 milijardi dolara za premještenu opremu JNA
VLADA SRBIJE, kako javlja beogradski dnevni list "Blic", nema namjeru prihvatiti zahtjev hrvatskog Ministarstva obrane da se Hrvatskoj, na ime odštete za oduzeto oružje, opremu i drugu imovinu JNA, isplati 10 milijardi dolara.
Želimir Latković iz hrvatskog Ministarstva obrane je zahtjev obrazložio računicom prema kojoj je ukupna imovina JNA - koju su financirale sve republike i pokrajine bivše Jugoslavije - iznosila 70 milijardi dolara, a da udio Hrvatske iznosi 10 milijardi dolara.
Srboljub Panić, zamjenik direktora Direkcije za imovinu Srbije, je hrvatska potraživanja nazvao "proizvoljnima i nerealnima" i podsjetio da već postoji jedan dogovor o sukcesiji, odnosno kako, po njegovom mišljenju, nema mjesta za nove, paralelne pregovore.
Panić je potezanje pitanja odnesene vojne opreme povezao sa sve izglednijim fijaskom Hrvatske u tužbi za genocid protiv Srbije pokrenutom pred Međunarodnim sudom pravde.
Ninoslav Krstić, umirovljeni srpski general, tvrdi da je oružje samo dio imovinske mase JNA, odnosno da bi se tu trebale uračunati i vojarne, arsenali, poligoni, aerodromi, luke i drugi objekti koji su nakon raspada SFRJ ostali u Hrvatskoj, kao i oružje i oprema koja je Hrvatska uzela kao ratni plijen.
Krstić pretpostavlja da su u imovinsku masu JNA ušla i vojna odmarališta kojih - s obzirom da je JNA bila "država u državi" - nije bilo malo, a kojih je i razumljivih razloga bilo najviše upravo u Hrvatskoj. Krstić je podsjetio i na ogromni fond vojnih stanova koje je 1991. godine preuzelo hrvatsko Ministarstvo obrane.
Srpsko Ministarstvo obrane je, pak, novinarima "Blica" nije htjelo komentirati hrvatski zahtjev, uputivši ih da se pitanja sukcesije rješavaju na "višoj državnoj razini".
R.R.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati