Tjedni Index referendum o ulasku u EU: "Nije ovo prvi put da su Hrvati u krivu"
Screenshot: Indexova Facebook stranica
NA ANKETNO pitanje Indexa "Žele li Hrvati uopće u EU?", njih gotovo dvije trećine odgovorili su "Nipošto, ne treba nam EU"! Anketa je postavljena jučer u 14 sati, a danas do 21 sat glasalo je oko 5000 ljudi.
Tako je njih 1264 glasalo za ulazak u EU, dok njih 3773 smatra da nam ulazak u Uniju ne treba.
Iako se rezultati internetskih anketa ne mogu smatrati relevantnima, zanima nas Vaše mišljenje o ovom vrlo aktualnom pitanju. Glasati možete na Indexovoj Facebook stranici (ili direktnim klikom na anketu), a mišljenje o prednostima i nedostacima ulaska Hrvatske u EU izraziti u komentarima i na Indexovom forumu.
Indexov vikend referendum zaključujemo u nedjelju u ponoć.
"Nije ovo prvi put da su Hrvati u krivu"
"Nije to prvi put da su Hrvati u krivu jer da su uvijek do sada bili u pravu, ne bi mi 17 godina od 21 godine hrvatske demokracije, imali HDZ na vlasti", kazao je za Index komentirajući (prijevremene) rezultate Indexovog referenduma Damir Kajin.
IDS-ovac rezignirano zaključuj: većina će normalno i ovaj put odlučiti. Bit će onako kako oni hoće, ali ako se želimo osloboditi mitomanije i konačno shvatiti da možemo živjeti samo od rada, onda nam je EU nužno potrebna.
"Ali lukavi Šeks i HDZ smislili su kako sprovesti referendum koji nikako ne može pasti, jer više nije potrebno da na taj referendum izađe natpolovična većina. za pretpostaviti je da oni koji su protiv EU, neće tog dana izići na referendum. Odnosno, izaći će ispod 50 posto, i to će u pravilu biti oni koji su za EU", objašnjava Kajin koji smatra kako u Europskoj uniji neće biti moguće policijske namještaljke, kao u Hrvatskoj. Na našu primjedbu da EU neće rješavati naše probleme s korupcijom, kao što isti nisu riješeni ni u Rumunjskoj, Kajin odgovara:
"Jedna Rumunjska koja je korumpirana podjednako poput Hrvatske, jedna Rumunjska koja je prije bila iza Hrvatske danas je tu negdje gdje je i Hrvatska. Ona bi bez EU bila vukojebina, kao što je bila do '90. Pa samo pogledajte koliko rumunjskih kamiona vozi europskim cestama", kaže nam Kajin.
Europa, priznaje, ima interesa u Hrvatskoj, njihov kapital je preuzeo naše banke, te izvoze obilato na hrvatsko tržište, ali Kajin svejedno misli da u EU "možemo samo profitirati".
"Granice će se polako maknuti, moći ćemo jednostavnije komunicirati, ulagat će se u Hrvatsku", nastavlja Kajin i poentira: Kad nismo mogli živjeti od vlastitog rada, e onda ćemo morati preko Europske unije.
"Svi idu u EU, zašto ne bismo i mi?"
"Smatram da od takvih anketa nema nikakve koristi, jer ankete su ili relevantne ili ih ne treba raditi. Od ovakvih anketa se samo stvara jedna slika koja ničemu ne koristi jer to jednostavno nije tako. Sve relevantne ankete koje se rade na uzorku, pokazuju da bez obzira na porast euroskepticizma koji je različitih razloga, ali najviše osjećaja nepravde nakon Haaga, još uvijek većina građana podržava ulazak u Uniju", smatra šef HNS-a Radimir Čačić, stranke koja zagovara pristupanje Hrvatske Europskoj uniji. Kako nam je kazao, to je interes Hrvatske i uloga svih ozbiljnih hrvatskih stranaka".
Glavni argument koji Čačić izdvaja kada govori o prednostima ulaska Hrvatske u Uniju jest, kako nam je rekao, "zdrava pamet".
"Ako imate organizaciju za koju se svi bore da uđu u nju, čine sve da bi ušli u to društvo, a nitko nikada nije iz njega izašao, a što se jednostavno napravi donošenjem odluke, onda ne treba biti veliki politički genije da se zaključi zašto se svi bore da uđu u EU", kazao nam je Čačić, dodajući: "Od njih nema boljih svjedoka".
Na naše inzistiranje da nam ipak ukaže na prednosti ulaska u Uniju, Čačić je izdvojio jednu: "Ulazimo u međunarodni pravni sustav s ulaskom u EU". Što bi se time za Hrvatsku moglo promijeniti, Čačić objašnjava na primjeru Rumunjske: "Rumunjska je i dalje jako korumpirana. A zamislite kako bi se rješavala korupcije da nema stalnog međunarodnog pritiska iz Europske unije".
Neka čitatelji sami procijene koliko argumenti političara drže vodu.
Prošlotjedni vikend referendum: Papa ipak dobrodošao?
Prošlog vikenda pitanje je bilo "Podržavate li dolazak Pape". Iako je do nedjelje u ponoć dvotrećinska većina odgovorila "Ne, to je pljačka", tijekom tjedna mnogi su nastavili glasati, da bi naposljetku od ukupno gotovo 25,000 glasova, njih gotovo 60 posto izglasalo opciju "Da, papa je uvijek dobrodošao".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati