Trump prijetio Europi: Trošimo bilijune da ih branimo od Rusije, a oni nama kažu "NE"
AMERIČKI predsjednik Donald Trump razgovarao je s novinarima u Bijeloj kući uoči predstojećeg sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom. Novinari su Trumpa pitali o najavljenoj reviziji američke vojne prisutnosti u članicama NATO-a, koju provodi ministar obrane Pete Hegseth, te planira li Washington povlačenje svojih snaga iz Europe.
"Mi smo bili sjajna članica NATO-a, na mnogo načina jedina prava, svakako dominantna članica. Platili smo bilijune dolara tijekom godina, ne milijarde, nego bilijune dolara kako bismo zaštitili Europu. Kada smo mi htjeli nešto znati - a meni zapravo nije trebala nikakva pomoć, više me zanimalo iz znatiželje - rekao sam Peteu: 'Hajde da vidimo hoće li se oni doista pojaviti'. I tako smo ih tražili da dođu, a njih nije bilo tamo za nas. Glupo je što nisu bili", izjavio je Trump.
"Starmer nije bio Winston Churchill"
Trump se u svom istupu posebno obrušio na dosadašnjeg britanskog premijera Keira Starmera, koji je upravo jučer podnio ostavku, optuživši ga za potpunu pasivnost i izbjegavanje savezničkih obveza.
"Uostalom, Starmer nije bio tamo i znate što? Narodu u Ujedinjenom Kraljevstvu se nimalo nije svidjelo što ga nema. Starmer je rekao ne. Zapravo, rekao je i nešto gore od 'ne'. Rekao je: 'Doći ćemo čim pobijedite'. Ja sam mu odgovorio: 'Ne trebate nam nakon što pobijedimo'. Prije nego što sam krenuo u akciju, nazvali smo ga, a on je rekao: 'O vau, stići ćemo'. S njim nismo imali posla s Winstonom Churchillom, to vam mogu jamčiti. Ali Starmer je rekao da će biti tamo, točno Pete? Čim pobijedimo. Čim pobijedimo, oni će doći i pomoći nam, važi?", rekao je Trump.
Prozvao Italija i Njemačka
Osim Velike Britanije, američki predsjednik je kao loše partnere u Savezu izričito imenovao i druge velike europske države, ponovno potaknuvši pitanje opravdanosti golemih američkih davanja za zajedničku obranu.
"Italija je bila jako loša. Italija je bila jako loša, a i druge zemlje, o, Njemačka je bila jako loša. Dakle, potrošili smo sav taj novac, mislim da trošimo oko 600 milijardi godišnje, je li tako? Rekao bih toliko. Brojke koje trošimo na NATO su potpuno lude, a njih nije bilo za nas. Zato kažem Peteu i svima ostalima - ako trošimo sav taj novac, stotine milijuna dolara da ih zaštitimo, uglavnom od Rusije... Slušajte, trošimo sav taj novac, a onda kada možda želimo pomoć oko nekih malih stvari - a ovo su male stvari, ovo nije ono veliko, ovo je sitniš - oni kažu: 'Ne, radije ne bismo pomogli'. To je glupo reći, jer i mi to isto možemo reći njima, ako poželimo", zaključio je Trump.