VIDEO Mokri i pobožni, pogledajte javno krštenje Jehovinih svjedoka u Zagrebu

Foto, video: Index, Dario Dalmacija, Vojislav Mazzocco
ULAZE u bazen, tamo ih dočekuju dva muškarca odjevena u kratke hlačice i bijele majice. Zaranjaju ih na nekoliko sekundi, grle i šalju prema izlazu iz bazena. Pedesetak žena, muškaraca, djece, javnim su krštenjem postali Jehovini svjedoci. Aplaudira im preko pet tisuća vjernika zajednice čiji su i službeno postali članovi. Pred svima njima kršteni su kao Isus u Jordanu, nisu poškropljeni kao u većini kršćanskih zajednica, nego duboko uronjeni da ni jedan djelić tijela ne ostane nekršten.
U bazen su ušli samo pobožni, iz njega izašli i mokri i pobožni. Da je Tetida tako uronila sina u Stiks, nikada ga Paris ne bi strijelom u petu ubio. No, s druge strane, da je Tetida bila Jehovin svjedok, nikada sina ne bi kao bebu krstila.
Ne krste bebe i malu djecu
"Ne krstimo bebe i malu djecu. Svatko mora sam za sebe donijeti tu odluku i biti spreman postati Jehovinim svjedokom", kaže Tomislav Šamoci koji je na ovotjednom zagrebačkom kongresu Jehovinih svjedoka bio zadužen za medije.
A kad kažemo zadužen, to znači da se nije odvajao od Indexove ekipe. Od samog ulaska u Arenu Zagreb koju je ispunilo, prema brojci objavljenoj s razglasa, 5666 delegata iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, na svakom nas je koraku pratio netko tko je znao tko smo i zašto smo došli. Savršeno uslužni, pristojni, prepuni informacija, a opet na neki način zastrašujuće preorganizirani.
Po samom ulasku u Arenu nemoguće je bilo ne zamijetiti da svi oni koji šetaju njenim hodnicima imaju slušalicu u uhu. Ne, nisu niti osiguranje niti agenti. Vjerska je zajednica privremeno zakupila radijsku frekvenciju da i redari, službujući u uredu za izgubljene stvari, ili samo očevi i majke koji moraju malo prošetati djecu, mogu u svakom trenutku čuti što se događa u dvorani.
Ne propuštaju ni jednu propovijed, ni jedno svjedočanstvo, ni jednu misao sa skupa. U dvorani je, pak, bilo tableta gotovo toliko koliko i ljudi. Na njima prate sve što se govori, provjeravaju svaki citat iz Biblije, tehnologija je postala sredstvo širenja Evanđelja. I prikupljanja novca.
Po redovima gledališta šetaju muškarci i žene s golemim kartonskim kutijama za prikupljanje priloga, na hodnicima su postavljeni POS uređaji.
Prilog se vjerskoj zajednici može dati i provlačenjem debitne ili kreditne kartice. Skupo je organizirati kongres Jehovinih svjedoka.
Ne zabrinjava ih odbijanje
"Preko 900 ljudi radilo je na organizaciji ovog kongresa", kaže nam Šamoci.
Njihovim kongresima jako se vesele hotelijeri. Još uvijek pamte onaj od prije dvije godine kada je sve zagrebačke hotele ispunilo 15 tisuća vjernika. Usred kolovoza, kada nikome pametnome ne pada na pamet zalaziti na asfalt glavnoga grada. Laka zarada od pristojnih gostiju. Pričamo s njim i nismo sigurni u kojem trenutku samo opušteno pričamo, a u kojem nam propovijeda. Čini se da za njega i nema neke razlike, predan je svojoj vjeri i širenju njene poruke. To što mu riječi ne padaju na plodno tlo, ne zabrinjava ga.
"Isus je poslao svoje učenike da obilaze ljude i propovijedaju im radosnu vijest. Neki su ih odbijali, pa zašto bih se ja zabrinjavao kada mene odbiju", kaže Miro Glavaš.
"A, kako se vi, Vojislave, nosite s odbijanjem?", zaskočio me protupitanjem Šamoci dok se muškarci, žene i djeca uranjaju u bazen i javnim krštenjem postaju Jehovini svjedoci.
Ne znam što da mu odgovorim, nosim se nekako. Možda lakše, a možda i teže nego što će se pedesetak onih koji su mokrih majica izašli iz bazena morati nositi sa životom.
Stroga biblijska pravila i život pun odricanja
Očekuju ih stroga biblijska pravila, život za koji su se pripremali, neki mjesecima, a neki godinama. Ne postaje se Jehovinim svjedokom preko noći, niti samo čitanjem Kule stražara.
Ocijene li da neki od kandidata nisu spremni, uvjerljivo će ih odgovoriti od javnoga krštenja. Ipak, svake godine u Hrvatskoj četiristotinjak osoba postanu Jehovini svjedoci. I pristaju na život pun odricanja od stvari koje su nama ostalima normalne.
Obvezuju se da nikada u životu, ma kakva im zdravstvena pogibelj prijetila, neće primiti krv transfuzijom. Kako objašnjavaju to i što znači biti Jehovin svjedok, pogledajte u videu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati