VLASNIK NJUJORŠKE TRGOVINE ZA INDEX "Po hrvatske proizvode dolaze mi kupci čak iz drugih država"

Foto: Index
TRGOVINA Euromarket koja se nalazi u njujorškom kvartu Astoria najveća je u državi s ponudom hrvatskih proizvoda.
>> OBIŠLI SMO TRGOVINE U NEW YORKU Police pune hrvatskih proizvoda
>> SPLIĆANKA S AMERIČKOM ADRESOM "S par stotina dolara, bez stana i posla otišla sam u New York"
Vlasnik trgovine je Panayiotis Menikou, porijeklom s Cipra koji se u New York doselio 1980. godine. Dok ne radi u uredu, često stane i na blagajnu, gdje smo ga i mi zatekli.
U razgovoru za Index Panayiotis nam otkriva da je Euromarket otvorio prije 20 godina, a tvrdi kako upravo njegova trgovina u ponudi ima najveći broj proizvoda iz Hrvatske.
Kao što smo nedavno pisali dok smo obilazili najpoznatije trgovine s hrvatskim proizvodima, ta njegova tvrdnja je istinita. Upravo u tom dućanu nalaze se neki od proizvoda koje druge trgovine nemaju u ponudi.
I dok svi drže Franck kavu i Kraš napolitanke, Panayiotis u ponudi ima i Zvijezda suncokretovo ulje, sve vrste kiselih salata od Podravke, najveću ponudu Dorina čokolada, a jedino smo tamo vidjeli Podravkin ajvar, čokoladice Bananko i Životinjsko carstvo te sve vrste čajeva koje imaju i Podravka i Franck.
Otkriva koji je najtraženiji proizvod
"Mislim da smo mi najveći uvoznici hrane iz Hrvatske u cijelom SAD-u. Naravno, imaju je i trgovine i na Zapadnoj obali, kao i ovdje u New Yorku, no mi imamo najširi asortiman.
Naši kupci to znaju pa nam dolaze čak i iz susjednih država kao što su Connecticut, New Jersey i Pennsylvania kako bi kupili proizvode koje ne mogu drugdje pronaći", rekao nam je Panayiotis.
Pitali smo ga koji je hrvatski proizvod najprodavaniji. "Vegeta", odgovorio je on.
Kaže kako je ona najtraženiji artikl, a potom slijede i svi drugi proizvodi poput napolitanki, kave, Čokolina i pašteta.
Njegova poslovna priča započela je još prije 30-ak godina, kad je tijekom studija na koledžu u Queensu otvorio trgovinu "Cyprus Deli".
Tada je došao na ideju da otvori Euromarket jer ga je većina njegovih mušterija ispitivala bi li mogao uvesti proizvode iz njihovih zemalja.
Potom je odlučio kupiti jedan dugo godina zatvoreni prostor i u njega smjestiti svoj Euromarket, u kojem je počeo prodavati proizvode iz Hrvatske, Srbije, BiH, Crne Gore, Poljske i Grčke.
Njegov prvi dućan "Cyprus Deli" bio je poznat po tome što je imao preko 700 vrsta piva. Nakon što je otvorio Euromarket, nastavio je uvoziti strana piva, a iz Hrvatske uvozi Karlovačko pivo.
Međutim, požalio se kako mu nije stiglo već posljednja dva mjeseca, a trebao bi ga dobiti ovaj tjedan.
"Ne znam zašto mi ga nisu isporučili. Možda zato što je ljeto pa je potražnja za pivom puno veća, ali s druge strane pivovara se na to trebala pripremiti i osigurati veće količine. Ništa, čekam da nam stigne tijekom tjedna, mušterije već pitaju kad će doći", rekao nam je Panayiotis koji je cijeli svoj život posvetio ovoj trgovini.
Na početku mu nije bilo lako zato što su ljudi trebali saznati za lokaciju jer se ne nalazi u centru grada, no kaže kako se vijest o trgovini proširila pa mu danas dolaze kupci iz drugih država.
Sreli smo kupce koji su došli po naše proizvode
U ovom kvartu živi dugi niz godina i ne namjerava se preseliti sve dok se, ako to odluči, jednog dana ne vrati na Cipar.
"Ovdje mi je sve blizu, do Manhattana stignem za 15 minuta, a zbog velikog broja kafića i restorana u Astoriji se osjeti europski štih", rekao je Panayiotis koji nekoliko puta godišnje odlazi u posjet braći i sestrama na Cipar.
Kaže kako upravo na Cipru planira otvoriti još jedan Euromarket, u kojem bi se većinom prodavali proizvodi iz Hrvatske jer tvrdi da su kvalitetni i za njima je velika potražnja.
Dok smo razgovarali s vlasnikom dućana, sreli smo kupce koji su u košarama nosili hrvatske proizvode i porazgovarali s nekima.
Alan je u Euromarket došao s Long Islanda Cityja, no kaže kako redovito dolazi jer mu djeca i supruga vole domaće proizvode.
Tako je košaricu napunio Čokolinom i napolitankama jer ih njegova djeca obožavaju.
Ovaj rođeni Riječanin u SAD je doselio kad je imao samo četiri godine. Njegovi su porijeklom s Paga, a supruga mu je iz Pule. Hrvatski, kaže nam, ne govori, ali ga pomalo razumije.
"Svako ljeto odemo barem na mjesec dana u Hrvatsku i uživamo", rekao nam je Alan.
Iza njega je u stajao stariji gospodin koji je kupovalo poveću količinu Podravkinih pašteta.
On je porijeklom iz Bosne, a u Astoriji živi dugi niz godina i ovdje često kupuje namirnice jer mu djeca i dan-danas žele jesti samo te paštete.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati